Sportovní masáž je určená osobám, které svůj organismus zatěžují sportovní činností. Jak amatérskou, tak profesionální sportovní činností. Sportovní masáž se provádí z důvodu komplexní regenerace, která uleví svalům a připraví je na další sportovní výkon. Působí preventivě, snaží se předcházet poraněním v důsledku velké námahy. Obvykle se provádí před nebo v průběhu sportovního výkonu.
Účinky masáže:
- dopomáhá k regeneraci svalů a tkání
- prokrvuje kůži
- podporuje činnost lymfatického a cévního systému
- stimuluje odplavování toxinů z těla
- dokáže zmírnit bolesti svalů, šlach
- uvolňuje napětí ve svalech
- připraví pohybový aparát na sportovní zátěž
Masáž je nevhodná pro osoby:
- s horečkou či zánětem, infekcí
- celkově tělesně vyčerpané
- s onemocněním, které není spojeno se sportovním výkonem
- po sportovních úrazech - bez doporučení lékaře
Rekondiční masáž je vhodná pro osoby, které zatěžují svůj organismus jednostranně. A dále i pro osoby, které nemají dostatek aktivního pohybu. Například osoby, které mají sedavé zaměstnání nebo osoby, které vykonávají při své práci jednostranný pohyb a tím dochází ke zkracování šlach a zatuhnutí svalů.
Rekondiční masáž dopomáhá ke:
- zmírnění bolestí
- odstranění únavy
- uvolnění
Těhotenská masáž
Existuje celá řada druhů masáží, které můžou těhotné ženy využívat. V prvním trimestru se nedoporučuje klasická masáž. U ní dochází k prokrvení, až překrvení organismu, a to by mohlo vést, až ke krvácení. Ovšem od čtvrtého měsíce těhotenství, při dodržení určitých zásad, si můžete tuto masáž dopřát. Provádí se s použitím masážních olejů. Účinek je mechanický, biochemický a reflexní. Nejprve se provádí masáž zad a šíje, může následovat masáž nohou a plosky a poslední je masáž břicha. Masáž je bezpečná, využívá se pevné hlazení, ne tlak.
Účinky masáže:
uvolňuje bolesti zad, šíje a hlavy
zmírňuje otoky a ulevuje pocitu těžkých nohou
zmírňuje těhotenskou nevolnost
harmonizuje psychiku ženy
zabraňuje popraskání pokožky a vzniku strií
zlepšuje vnímání vlastního těla a propojení s dosud nenarozeným dítětem
ulehčuje průběh těhotenství a porodu
Kontraindikace
Těhotenská masáž se nehodí pro každou ženu. Při následujících problémech je provádění těhotenské masáže vyloženě nevhodné:
bolesti podbřišku
vysoký krevní tlak
preeklampsie
diabetes
Aroma masáž je jedna z nejstarších masážních technik na světě, která využívá sílu přírody.
Éterické oleje jsou vonné koncentrované výtažky z rostlin, získávají se tradičními metodami jako jsou destilace a lisování za studena, které uchovávají terapeutické vlastnosti rostliny. Různé části rostlin - květy, plody, kořeny, listy, kůry, dřevo - obsahují éterický olej a dávají nám tak nejúčinnější přírodní léčebné prostředky. Každý olej má své jedinečné vlastnosti, kterých se využívá pro specifické účely, některé vlastnosti jsou mnohým olejům společné - jsou antiseptické a většina z nich má silné protivirové a antibakteriální účinky. Neocenitelné jsou v prevenci. Některé oleje stimulují tělo, mysl či emoce, jiné naopak zklidňují. Správně ředěné ve vhodném nosném oleji pronikají éterické oleje všemi vrstvami kůže do celého těla a dostávají se až ke krevním vlásečnicím. Specifický účinek éterických olejů spolu s relaxační masážní technikou vyvolává příznivou regenerační odezvu v lidském organizmu. Éterické oleje jsou vybírány do masážní směsi pro každého klienta cíleně tak, aby napomáhaly odstraňovat jeho zdravotní potíže a uvedly jeho organismus do rovnováhy.
Baňkování
V tradiční čínské medicíně se používá působení baněk neboli baňkování nejenom při bolestech pohybového aparátu, ale i k mírnění vnitřních potíží. Účinek baňkování se zvyšuje přikládáním baněk na oblasti akupunkturních bodů. Baňky a baňková masáž působí fyzikálně a reflexně. Zároveň je také výrazně ovlivňován metabolismus organismu, neboť v okolí přiložené baňky dochází k rychlejší látkové výměně.
Baby masáž je sestavou velmi jemného a citlivého masírování dítěte. Stimuluje a zlepšuje krevní oběh a ovlivňuje tak činnost všech orgánů a rozvoj všech tkání. Tato masážní technika působí na svalstvo, jeho zpevnění i uvolnění a koordinaci pohybů a zbavuje dítě napětí – její pomocí lze odstranit i poporodní trauma.
Pravidelná masáž může také zlepšit spánkový rytmus dítěte a pomoci při problémech s kolikou.
Samozřejmě je nejlepší, pokud děťátko masíruje rodič. Proto se na jedné či dvou návštěvách naučíte masáž sami.